Το Πανεπιστήμιο Κύπρου αξιώνει την αποδέσμευση ποσού ύψους €747,641 που αφορά στην αγορά υπηρεσιών από φυσικά πρόσωπα και το σχετικό του αίτημα εξετάζει σήμερα η Κοινοβουλευτική Επιτροπή Παιδείας.
Πρόκειται για κονδύλι που έχει σταυρώσει η Ολομέλεια της Βουλής κατά την ψήφιση του προϋπολογισμού του πανεπιστημίου Κύπρου στις 21 Μαρτίου 2023.
Το αίτημα προώθησε το Πανεπιστήμιο στον πρόεδρο και τα μέλη της επιτροπής Παιδείας, μετά την ψήφιση του προϋπολογισμού του, στις 26. Απριλίου 2024.
Σε σημείωμα το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ότι συμφωνεί με την έγκριση των αιτούμενων δαπανών του ΠΚ που αφορούν σε αγορά υπηρεσιών από φυσικά πρόσωπα και καλεί την επιτροπή Παιδείας να προβεί σε άμεση εξέταση του.
O πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου (ΠΚ), Τάσος Χριστοφίδης, σε επιστολή προς την κοινοβουλευτική επιτροπή, αναφέρει ότι το κονδύλι του προϋπολογισμού που καλύπτει την αγορά υπηρεσιών, τόσο από φυσικά, όσο και από νομικά πρόσωπα, ανέρχεται σε €747,641, εκ των οποίων τα €307,281 προέρχονται από κρατική χορηγία και τα €440,360 από ίδια έσοδα.
Σημειώνει ότι ένα μέρος του συνολικού ποσού αφορά αγορά υπηρεσιών από νομικά πρόσωπα (εργαστηριακές αναλύσεις, προωθητικά εργαλεία κ.ά., ενώ προβαίνει σε έκκληση όπως αποδεσμευθεί στο σύνολο του το κονδύλι για την ομαλή λειτουργία του πανεπιστήμιου, επισημαίνοντας ότι σχετικές δραστηριότητες ήδη υλοποιούνται.
Όσον αφορά την κρατική χορηγία €307,281, ότι το μεγαλύτερο μέρος (68%), ήτοι €209,500, αφορά στο Πρόγραμμα Ανάπτυξης Μουσικών Ταλέντων και συγκεκριμένα την κάλυψη του κόστους παροχής υπηρεσιών εκπαίδευσης σε μουσικά όργανα και στη θεωρία της μουσικής για τους/τις σπουδαστές/στριες του ΠΑΜΤ (ηλικίες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης).
Ένα ποσό της τάξης των €50,000 (16%) αφορά μισθώσεις προπονητών των αθλημάτων της Χειροσφαίρισης, της Πετόσφαίρας, της Καλαθόσφαιρας, του Σάμπο, της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, της Ξιφασκίας, των Ορεινών Αθλημάτων κ.τ.λ.
Επίσης, το κονδύλι καλύπτει δαπάνες για νέα προγράμματα που προσφέρει το Αθλητικό Κέντρο καθώς και αντικαταστάσεις γυμναστών στο γυμναστήριο, την λειτουργία του προγράμματος Φοιτητικών Ομίλων Αθλημάτων.
Τέλος, ποσό €32,000 (10%) αφορά στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας του ΠΚ και συγκεκριμένα τα έξοδα εποπτείας των διδακτορικών φοιτητών/τριών κλινικής ψυχολογίας, όπως επίσης και έξοδα εποπτείας βάσει σχετικών μνημονίων συνεργασίας με το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων και με άλλες δομές.
Τα υπόλοιπα μικροποσά (6%) αφορούν αποζημιώσεις αγοράς υπηρεσιών και εργασιών από τρίτους (αγορά υπηρεσιών για τη φύλαξη και ψηφιοποιήση αρχείων, καταγραφή περιουσιακών στοιχείων, ανάθεση υπηρεσιών για τηλεφωνικά κέντρα, τεχνική υποστήριξη εκδηλώσεων κ.ά.).