Όταν πριν από 25 χρόνια ο Γλαύκος Κληρίδης, που πολύ δύσκολα προέβαινε σε χαρακτηρισμούς και ουδέποτε κτυπούσε κάτω πολιτικό του αντίπαλο από τη μέση , είχε ξεσπάσει για τα ευτράπελα της πολιτικής ζωής τότε και ξεστόμισε το αμίμητο, εκ των πραγμάτων, «είμαστε μία δημοκρατία της μπανανίας».
Θα τρίζουν σήμερα τα κόκκαλα του σε ότι αφορά την πολιτική κατάντια του τόπου όπως και άλλων, έστω λίγων επιφανών πολιτικών που ανέδειξε αυτή η χώρα.
Ο Φειδίας, ένας YouTuber and TikToker Ιnfluencer είναι το επιστέγασμα της πολιτικής κατάντιας. Και δεν κρίνεται για τον πηγαίο του χαρακτήρα, ή αν είναι καλό παιδί, που είναι, ή αν εάν έχει τον Θεό στη ψυχή του, που τον έχει, ή εάν είναι ένας αγνός νέος, που είναι.
Μιλάμε για τον Φειδία, που αύριο θα εκπροσωπεί την Κύπρο στο Ευρωκοινοβούλιο. Χωρίς καμία πολιτική προπαίδεια, χωρίς κομματικές ή κοινοβουλευτικές εμπειρίες, χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις διαχείρισης σοβαρών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι κύπριοι πολίτες. Πως θα τα βγάλει πέρα;
«Θα διαβάζω και θα μαθαίνω» μας είπε ο Φειδίας..! «Και θα γίνω ο καλύτερος ευρωβουλευτής» πρόσθεσε. Δηλαδή, έχασε και το μέτρο…
Είναι ενδεικτικά τα πρώτα σχόλια πολλών ΜΜΕ στην Ευρώπη που κάνουν λόγο για έναν τύπο influencer ο οποίος δεν έχει πολιτικό πρόγραμμα, δεν έχει ιδέα για το κυπριακό και ότι ουσιαστικά εκπροσωπεί την «απολίτικη νεολαία» της Κύπρου.
Η τραγωδία είναι ότι ακόμη και δήθεν «σοβαροί» παράγοντες ή κοινωνιολόγοι ερμηνεύουν την περίπτωση Φειδία ως χαστούκι στους πολιτικούς. Ως ψήφο διαμαρτυρίας και αντίδρασης γιατί οι πολιτικοί, πολλά λένε και λίγα πράττουν.
Είναι αλήθεια ότι οι πλείστοι πολιτικοί είναι μόνο του «θα». Όμως δεν είναι οι επιλογές τύπου Φειδία που θα δώσουν λύσεις στην αντιμετώπιση των κοινωνικο- οικονομικών προβλημάτων.
Ούτε η επιλογή Φειδία θα λύσει το μέγα διαχρονικό πρόβλημα του στεγαστικού αφού όλες οι κυβερνήσεις συνεχίζουν να «προστατεύουν» τους μεγαλοεισοδηματίες ιδιοκτήτες ακινήτων, οι οποίοι έχουν το θράσος να ζητούν από ένα νεαρό ζευγάρι €1200 το μήνα για ένα διαμέρισμα του ενός υπνοδωματίου!!!
Η ψήφος διαμαρτυρίας δίδεται προς τους λίγους έντιμους και συνεπείς πολιτικούς. Ή στο κάτω – κάτω, η ψήφος αντίδρασης μπορεί να δοθεί και σε ένα λευκό ψηφοδέλτιο με την αναγραφή ότι «εσείς οι πλείστοι πολιτικοί είσαστε μόνο του «θα».
Αυτό που θα διερωτάται ο οποισδήποτε σοβαρός πολίτης είναι το πως ο Φειδίας θα ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις του ως ευρωβουλευτής χωρίς στοιχειώδεις πολιτικές γνώσεις; Θα απαντά μήπως με «βιντεάκια « μέσω You Tube;
Μα είναι δυνατό να ρωτιούνται οι ψηφοφόροι του Φειδία με ποια κριτήρια τον ψήφισαν και να δηλώνουν: «Έτσι για την πλάκα;»
Δηλαδή έτσι για την πλάκα θα γίνουμε ρεζίλι σε όλη την Ευρώπη; Και ο αν αύριο ο Σουλτάνος Ερντογάν απευθυνθεί στην ΕΕ και της υποδείξει «δέστε ποιους βάλατε στην Ευρώπη» πως θα απαντήσει το πλήρες μέλος της ΕΕ η Κυπριακή Δημοκρατία;
Τελικά δεν είναι της πλάκα η όλη κατάσταση. Είναι της κατάντιας και της μπανανίας! Και ευθύνη δεν βαραίνει μόνο αυτούς τους πλακαντζήδες, δηλαδή τις 70 χιλ. που ψήφισαν τον Φειδία. Η ευθύνη βαραίνει και πολλούς πλακαντζήδες λαϊκιστές της Βουλής των Αντιπροσώπων και άλλους της κυβέρνησης που σκέπτονται μόνο το ειδικό τους συμφέρον και όχι φυσικά το δημόσιο…