Η κρισιμότητα των επερχόμενων αυτοδιοικητικών εκλογών, θεωρείται δεδομένη. Τόσο λόγω της διοικητικής μεταρρύθμισης και της νέας κατάστασης που θα προκύψει (διευρυμένες τοπικές αρχές με αυξημένες αρμοδιότητες), όσο και του συνεχώς μεταβαλλόμενου περιβάλλοντος και των πιέσεων που ασκούνται στις τοπικές κοινωνίες.
Επιβάλλεται συνεπώς, τα στελέχη που θα εκλεγούν να είναι οι «άριστοι», εκείνοι δηλαδή που μπορούν να ικανοποιήσουν άμεσα και αποτελεσματικά τις αυξημένες απαιτήσεις των πολιτών.
Η συμμετοχή στην τοπική αυτοδιοίκηση δεν είναι απλή υπόθεση. Απαιτεί πολύ καλή γνώση των αναγκών της τοπικής κοινωνίας, στρατηγική και καλούς συνεργάτες.
Θέλει όμως και κάτι πρόσθετο. Οικονομικούς πόρους. Οικονομικούς πόρους που μπορεί να προέρχονται είτε από Εθνικές αρχές, είτε από Ευρωπαϊκά προγράμματα.
Για την εύρεση πόρων όμως απαιτείται σχέδιο. Απαιτείται να γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις, πόσο κοστίζει και που θέλεις να οδηγήσεις την τοπική κοινότητα. Οι νέες συνθήκες δεν επιτρέπουν προχειρότητες, καθυστερήσεις και αδιαφορία…
Ένα μεγάλο ερώτημα λοιπόν είναι αν μέχρι σήμερα έχουμε σχέδιο ως Δήμος Λακατάμιας. Προφανώς η απάντηση είναι όχι…αποσπασματικές κινήσεις, χωρίς ένα κεντρικό όραμα και στόχους….και χωρίς γνώση που θα βρούμε οικονομικού πόρους εκτός Κεντρικής κυβέρνησης. Ακόμα και εκεί, στις περιπτώσεις που υπάρχει κάποια στρατηγική, αυτή έχει σχεδιαστεί σε κάποιο γραφείο, βασισμένη στις απαιτήσεις των «λίγων».
Στις εκλογές του Ιουνίου, έχουμε σχέδιο για τη νέα Λακατάμια. Σχέδιο που βασίζεται στις πραγματικές ανάγκες των πολιτών, ενώ παράλληλα έχουμε γνώση που θα αντλήσουμε πόρους. Πόρους που πηγή τους δεν θα είναι νέοι αυξημένοι φόροι εις βάρος των πολιτών.
Για να αντλήσουμε βέβαια πόρους θέλει προσπάθεια. Και υπομονή. Κανείς δεν χαρίζει χρήματα σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον. Θέλει σχεδιασμό, ωριμότητα παρεμβάσεων, συνεργασίες με φορείς, διαφανείς διαδικασίες στο πλαίσιο της νομιμότητας.
Ανάλογα με τη φύση, το πεδίο εφαρμογής και τις προτεραιότητες κάθε τομέα της καθημερινότητας, μπορούν να διερευνηθούν οι δυνητικές ευκαιρίες χρηματοδότησης που προσφέρουν τα ταμεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Τομείς όπως το περιβάλλον, το οδικό δίκτυο, η πρόληψη από φυσικούς ή άλλου κινδύνους, η ανταγωνιστικότητα, οι κοινωνικές υποδομές, η ψηφιοποίηση υπηρεσιών, ο πολιτισμός αποτελούν ενδεικτικούς τομείς που πρέπει να εστιάσουμε, πάντα με γνώμονα τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών.
Δεδομένου ότι δημοσιεύονται σε τακτική βάση πολλές προσκλήσεις υποβολής αιτήσεων για χρηματοδότηση, είναι σημαντικό να γίνεται συχνά αναζήτηση για τον εντοπισμό τέτοιων ευκαιριών και να παρακολουθούνται οι εθνικοί και ευρωπαϊκοί ιστότοποι που παρέχουν σχετικές πληροφορίες.
Φέτος, η Κύπρος γιορτάζει τα εικοσάχρονα από την ένταξη της στην Ευρωπαϊκή οικογένεια. Σε αυτά τα χρόνια, η Κύπρος έχει αξιοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τις δυνατότητες άντλησης πόρων. Αρκετοί μάλιστα αφορούσαν Δήμους και κοινότητες. Μήπως λοιπόν είναι ώρα να αξιοποιηθούν σε πιο ενεργό βαθμό για το Δήμο μας;
Η 9η Ιουνίου πλησιάζει. Η απόφαση των πολιτών είναι κρίσιμη. Και δεν πρέπει να αφήσουμε την ευκαιρία να χαθεί, για πολιτικές σκοπιμότητες ή προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αποτελεί μια σημαντική ευκαιρία, αλλά παράλληλα και μια κρίσιμη απόφαση για το μέλλον το δικό μας, αλλά κυρίως των νέων.