H Λευκωσία αυτή τη στιγμή δεν βρίσκεται στην προμετωπίδα της ανάπτυξης και βασικός στόχος του προγράμματος μου για τη Δημαρχία της Λευκωσίας είναι το να πετύχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής για τους Δημότες της και να γίνει κορυφαία επιλογή για επισκέπτες και για τις επιχειρήσεις, τόνισε σε συνέντευξη του στο podcast Strategist Talks, o υποψήφιος Δήμαρχος Λευκωσίας Χαράλαμπος Προύντζος.
Ο κ. Προύντζος ανέλυσε στη συνέντευξη του το όραμα του για την ανάπτυξη της περιοχής του ΣΟΠΑΖ. Όπως εξήγησε σε μία έκταση 300.000 τ.μ. θέλουν να φτιάξουν μία νέα βιώσιμη πόλη.
«Θέλουμε να χωροθετήσουμε φοιτητικές εστίες 2000 ατόμων για το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Frederick καθώς το ΣΟΠΑΖ βρίσκεται ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια. Θέλουμε επίσης να κάνουμε μία περιβαλλοντική φιλική μεικτή ανάπτυξη μαζί με μία ζώνη καινοτομίας για να μπορέσουμε να προσελκύσουμε εταιρείες που βλέπουμε και σε άλλες πόλεις της Κύπρου, οι οποίες θα προσφέρουν καλές απολαβές και μπορέσουν να προσελκύσουν νέα ζευγάρια σε μία περιοχή όπου παρατηρείται γήρανση του πληθυσμού», ανέφερε.
Ψηλά στο κάδρο των προτεραιοτήτων του είναι η ανάπτυξη με όχημα την τεχνολογία. Το πρόγραμμα του περιλαμβάνει τη δημιουργία του Nicosia App, ώστε να μπορούν οι Δημότες να συναλλάσσονται με το Δήμο, να υποβάλουν παράπονα, να ενημερώνονται για εκδηλώσεις και πολλά άλλα.
Σε ό,τι αφορά τις επιχειρήσεις και τους επενδυτές προανήγγειλε τη δημιουργία μίας υπηρεσίας του Invest Nicosia που θα έχει ρόλο στην προώθηση της Λευκωσίας ως επενδυτικού προορισμού.
Όσον αφορά στον τουρισμό, ανέφερε πως στρατηγικός του στόχος σε βάθος χρόνου είναι να αυξηθεί το ποσοστό της Λευκωσίας στο σύνολο των αφίξεων, από το 4% που είναι σήμερα στο 10%, κάτι το οποίο θα επιτευχθεί μέσω της σωστής προβολής της ιστορίας, του πολιτισμού, της αρχιτεκτονικής, αλλά και των εκδηλώσεων της πόλης.
Τέλος, ανέφερε πως σε περίπτωση εκλογής του θα κάνει ενέργειες για αύξηση του πληθυσμού που βρίσκεται κοντά στην γραμμή αντιπαράταξης μέσω της αύξησης των κινήτρων που παραχωρούνται σήμερα από το κράτος.